Wat moet u doen als een vriend/vriendin met diabetes een ‘hypo’ doet?

Laatst bijgewerkt: december 2009
hypo-meter-180.jpg

nieuws Hypoglykemie is de medische term voor een te laag bloedglucosegehalte. Wanneer iemand een hypo heeft, moet er zo snel mogelijk voor worden gezorgd dat de bloedglucosespiegel weer op het juiste niveau komt, voordat deze nog verder daalt. Hypoglycemie kan leiden tot coma wanneer men niet snel op de symptomen reageert.
Het is belangrijk dat familie, vrienden en collega’s van een diabeticus op de hoogte zijn van wat ze moeten doen bij een aanval van hypoglycemie om snel, eenvoudig en doeltreffend in te grijpen. Een hypo kan soms heel plotseling en in ernstige mate optreden, bv. bij overmatig alcoholgebruik.

Oorzaken van hypoglykemie
Oorzaken van een te laag glucosegehalte kunnen zijn:
• niet genoeg of te laat eten;
• overmatig gebruik van alcohol;
• meer lichamelijke inspanning dan normaal, bv. na een nachtje stappen;
• te veel insuline of niet op de juiste tijd nemen van de medicijnen.

Signalen die op een hypoglykemie kunnen wijzen
• Beven,
• zweten,
• concentratieproblemen, verwardheid
• duizeligheid,
• hartkloppingen,
• stoornissen in het gezichtsvermogen (troebel zien, dubbelzien),
• hoofdpijn,
• tintelingen van voeten, handen, lippen of tong
• vreemd en/of agressief gedrag, wisselend humeur, angst...
• bleekheid,
• sufheid
Als de eerste symptomen niet duidelijk zijn of niet tijdig herkend worden, kan de persoon met diabetes het bewustzijn verliezen.

Wat moet er gebeuren bij een (dreigende) hypo

Het komt erop aan om zo snel mogelijk iets te eten of te drinken met snelle koolhydraten, bij voorkeur puur suiker (glucose).

- neem een groot glas suikerhoudende frisdrank of fruitsap (geen light!) of een volle lepel suiker opgelost in een glas water. Zo wordt de suiker snel in uw bloed opgenomen.
- Of neem een paar suikerklontjes of tabletjes druivensuiker.
Stel bij twijfel het innemen van suiker niet uit. U kunt beter een iets te hoge bloedsuiker hebben dan een veel te lage bloedsuiker.
Eet daarna extra koolhydraten, bijvoorbeeld in de vorm van een boterham.

Bij ernstige hypoglykemie bent u soms niet meer in staat om iets te drinken. Leg van te voren aan uw naaste familie, vrienden en collega's uit dat ze in zo'n geval direct een arts moeten bellen. Daarna kan iemand een beetje honing of stroop op de binnenkant van uw wangen smeren. Zo kan alvast een beetje suiker in het bloed worden opgenomen. Bij bewusteloosheid mag eten of drinken niet in de mond gedwongen worden, er bestaat immers het gevaar van verslikking.

glucagen-kit.jpg

Glucagen-kit

Een andere mogelijkheid is om glucagon in te spuiten. Iedereen die insuline gebruikt, zou minstens één glucagon kit moeten hebben. Glucagon is immers het enige product dat veilig en door iedereen gemakkelijk kan worden geïnjecteerd in geval van ernstige hypoglycemie. Glucagon kan door om het even wie worden geïnjecteerd, ook door mensen die daar geen ervaring mee hebben. Hiervoor zijn speciale verpakkingen met spuit, naald en al in de handel (Glucagen).
Zodra de patiënt bij bewustzijn komt moet hij glucose innemen en zo mogelijk een beetje eten (bv. een boterham). Anders krijgt hij weer een hypo.
Zelfs na inspuiting van glucagon moet u altijd een arts waarschuwen.
Laat iemand met een hypo nooit met de auto rijden.




Wil je onze artikels graag ontvangen in je mailbox?

Schrijf je hier in voor onze nieuwsbrief.

eenvoudig terug uit te schrijven
Wij verwerken jouw persoonsgegevens conform het Privacy-beleid van Gezondheid NV / Mediahuis.
volgopfacebook

volgopinstagram